PVC yer döşeme, yer döşeme sistemlerinde en yaygın uygulamalardan birisidir. PVC yer döşeme, özellikle de “dayanım” ile öne çıkmaktadır. Bu sebeple bir hayli fazla talep edilen bir yer kaplama modeli olma özelliğindedir.

PVC (Vinil) doğal olmayan sentetik bir plastik çeşididir. Klor ve etilen’den (ham petrol ürünü) imal edilir. İşlendiklerinde, genelde vinıl olarak isimlendirilen Polivinil Klorür (PVC) maddesi oluşturmak ü zere bir Petro kimyasallardan üretilmiş plastik temelli bir malzeme olan ve çoğu kez vinil olarak isimlendirilen pvc yer döşeme, dünyada ikinci en çok kullanılacak olan plastikleştirilir.

 

Homojen PVC yer döşeme, okul, hastane, ofis gibi ticari tip mekanların zeminlerinde kullanılabilen 2mm kalınlığında tek katmanlı ve rulo olarak uygulanmakta olan bir zemin döşemesi türüdür. Homojen PVC yer döşeme rulo olarak yapıştırıcılar ile yerinde montajlanmaktadır.

Linolyum kaplama, sıcak temaslı ve ayak sesi emiciliği yönünden tercih edilen, elastik ve aşınmaveyayanıklı bir kaplama malzemesidir. Konut, büro, hastane, dershane vb. Yerlerde güvenle kullanılabilir. Esası bezir yağı ve mantar tozu ile sıvanmış kendir dokumasından yapılan bir döşeme kaplamasıdır.

Polivinil klorür (PVC) ve asbestten yapılan ve çimento şap üzerine yapıştırılarak kullanılacak olan termoplastik döşeme kaplama gerecidir. Marley, karolar halinde veya serilerek kullanılmak üzere rulo biçiminde olabilir. Bu ikinci türe piyasada serme marley denir.

Orta-ağır mekanik ve kimyasal etkilere maruz kalan zeminler için kullanılacak olan, düzgün yüzeyli, çatlak örtme yeteneğine sahip, yarı esnek, temizlenmesi kolay, hijyenik, poliüretan esaslı self leveling, mat ya da parlak yüzeyli yer döşeme sistemidir. İstenirse antistatik yer döşemesı yapılabilir.

Polyurea, izosiyanat sertleştirici ve sentetik poliol karışımından meydana gelen ve sprey yöntemiyle uygulanmakta olan, sınırsız uygulama kalınlığı ile pek çok yüzeyde kullanılacak olan bir kaplama sistemidir. Polyurea nedir sorusuna kısaca performansı yüksek bir kaplama sistemidir denilebilir.